В света на инвестициите “ден с ден не си прилича”. Живеем във време, което е изпълнено с различни финансови възможности и динамични пазари. Поради тази причина все още стои въпроса дали наистина си заслужава да вложим пари в тухли и бетон?
Ще отговорим на този въпрос в по – долните редове, като задълбочено изследваме каква е възвръщаемостта на инвестициите в недвижими имоти. Ще Ви разкрием факторие, които влияят на доходността и метриките, с които да прецените дали едно имущество си заслужава.
В случай, че искате да получите по – задълбочени знания по темата, има доста ресурси, които ще са Ви от полза, като например книги за стратегии, инвестиции и финансова независимост; курсове или директна консултация с професионалист.
Възвръщаемост на инвестициите (ROI - Return on Investment) е показател с ключово значение за инвестирането в недвижими имоти. Той измерва съотношението между печалбата от инвестицията и вложените средства. Формулата за изчисляване на ROI е следната:
ROI = ( Нетна печалба от инвестицията\Първоначални разходи) х 100
Примерът е приложим, когато първоначалния капитал за закупуване на имот е чиста сума пари, тоест няма взети заеми или кредити от институции и банки. В случай, че първоначалната сума, с която ще купувате имота не е чиста сума пари, трябва да отчетете лихвата по кредита.
Доходност от имот или капитализация (Cap Rate - Capitalization Rate) е показател, за това колко е рентабилен един имот. Тя се използва от инвеститори, които се чудят къде да вложат пари и по този начин сравняват различни имоти, без да отчитат финансирането.
Формулата е следната:
Cap Rate = (Годишен нетен оперативен доход (NOI) / Цена на имота) х 100
- Годишен нетен оперативен доход (NOI - Net Operating Income) - Казано на по - разбираем език това е разликата на годишния брутен наем и оперативните разходи, които не включват ипотека.
- Цена на имота - Това е пазарната стойност или цена на покупка.
- Вид и локация на имот: Апартамент в София
- Цена на имота: 150 000 лв.
- Годишен наем: 15 000 лв.
- Годишни разходи, които включват данъци, поддръжка, застраховка и др. : 1 500 лв.
Cap Rate от 9% означава, че имаме 9% годишна възвръщаемост в недвижимия имот, спрямо цената си. Тук не включваме разходите по ипотечния кредит.
Доходност от наем (Rental Yield) измерва какъв процент от инвестицията се връща годишно, чрез приходи от наем.
Формула за брутна доходност от наем:
Брутна доходност от наем =( Годишен брутен наем/ Цена на имота ) х 100
(( Годишен брутен наем-Оперативни разходи-Годишни лихвени разходи) /Цена на имот) х 100
Брутна доходност:
(9 400/ 100 000) х 100 = 9.4% брутна доходност от наем
Нетна доходност:
Годишен нетен наем = 9 400 – 1 500 – 4000 = 3 900 лв.
(3 900/ 100 000) х 100 = 3.9% нетна доходност от наем
✅ Брутна доходност от наем – това е прихода, който имотът генерира преди да бъдат извадени оперативните разходи и лихвените разходи.
✅ Нетна доходност от наем – Тя дава по реалистична представа за печалбата, която един имот носи- Това се дължи на факта, че тя представлява чистата сума, която инвеститорът печели, защото са премахнати сумите за оперативните и лихвените разходи.
Паричен поток (Cash Flow) са процесите на приход и разход на парите към и от една компания, проект или финансова продукт.
Формула за изчисляване годишен паричен поток (Cash Flow):
Годишен брутен наем
-
Годишни оперативни разходи
-
Годишна дългова услуга
=
Годишен паричен поток (Cash Flow)
- Цена за имота: 100 000 лв.
- Месечен наем: 1000 лв.
- Годишен брутен наем (без удръжките): 1000 х 12 = 12 000 лв.
- Годишни оперативни разходи: 2 400 лв.
- Месечна вноска по кредита: 600 лв.
- Годишна дългова услуга: 12 х 600 лв. = 7 200 лв.
Това означава, че след като се платят всички оперативни разходи и дългови плащания, имотът ще донесе чист паричен поток в размер на 2 400 лв.
Освен от наеми, възвръщаемостта на имота може да идва от покачването на неговата стойност.
В случайите, когато печелите от покачването стойността на имота, колкото по – дълго той е Ваше притежание, толкова по – голяма стойност натрупвате.
Много е трудно да се определи дали и колко точно ще се повиши стойността на даден имот. Специалистите в областта анализират предишни данни за средното годишно лихвено увеличение за определено време и така разбират какво могат да очакват в бъдеще.
Според статистика за последните 20 години, стойността на имотите се е увеличила с приблизително 15%. Това звучи доста нереалистично, но е възможно да се случи в дългосрочен план.
След като направим правилните пресмятания, се оказва, че средното годишно увеличение може да варира от 3% до 6%. Това дава възможност на инвеститорите да придобият по – реалистична представа за представянето на имота им в бъдеще. Заключените, което даваме не е категорично.
Все пак, върху стойността на един имот влияят куп фактори, които могат да се променят сами по себе си във всеки един момент.
Има няколко показателя, които трябва да имате предвид при избора на имот: Сравнение между имотите, за които се колебаете; Оценка на дългосрочния потенциал на имота; Ликвидност и финансов риск; Финансиране.
Силно Ви съветваме, ако Ви предстои закупуване на имот с инвестиционна цел, да обърнете внимание на по – горните фактори и изчисленията, които получавате от тях. Така ще можете да определите каква е възвръщаемостта на инвестициите в недвижимия имот. Вземете информирано и рационално решение за покупката на имущество!
В заключение ще кажем, че благодарение на по – горните метрики, може да получите цялостна картина на финансовата ситуация на един имот.